Ukorzenione sadzonki iglaste
Są to rośliny rozmnażane wegetatywnie z części pędów lub rzadziej korzeni. Tak rozmnażamy odmianowe rośliny, których nie da się wyhodować z nasion. Części pędów umieszczamy w wielodoniczkach (multiplatach) lub bezpośrednio na zagonach. Zwykle po kilku tygodniach w dolnej części sadzonki wyrastają się korzenie i roślina taka nadaje się do dalszej produkcji i sprzedaży. Tak można rozmnażać rośliny przez cały rok, jednak ze względów ekonomicznych wykonujemy je wiosną i latem.
Produkcja roślin iglastych
W szkółce produkujemy kilkadziesiąt gatunków tych roślin. Jeżeli dodamy do tego odmiany szlachetne to liczba ta wzrośnie do stukilkudziesięciu.
Rośliny iglaste produkowane są z nasion, a ich przeważająca ilość to sadzonki takie jak świerki, jodły, sosny, modrzewie, miłorzęby, daglezje, cisy.
Produkcja tych roślin odbywa się głównie w gruncie, ale także w pojemnikach. Drugi sposób rozmnażania roślin iglastych to rozmnażanie wegetatywne, w którym wykorzystujemy możliwość utworzenia się korzeni na części pędu.
Tak rozmnażamy tuje, jałowce, cisy, cyprysiki i świerki. Rośliny te produkujemy w pojemnikach oraz w gruncie i przeznaczone są na plantacje choinkowe, żywopłoty, do nasadzeń parkowych, ogrodowych oraz leśnych,
a także jako podkładki do szczepień. Do sprzedaży przygotowywane są rośliny w wieku od 2 do 10 lat, w wielkości od 10 do 300 cm.
W ofercie naszej szkółki można znaleźć także rośliny uszlachetniane przez szczepienie form o interesującym pokroju i zabarwieniu igieł.
Mogą to być rośliny o barwie złocistej, srebrzystej lub dwukolorowe, np. żółto zielone. Podłoże, w którym rosną rośliny w szkółce zawiera właściwe grzyby mikoryzowane i odpowiednią ilość nawozów mineralnych.